Blog

Bir efsane…

Yazımın başlığı, aslında çok şeyi ifade ediyor ama tekil düşündüğünüzde hiçbir şeyi de ifade etmeyebilir.

Bir efsane. Elbette ki benim dönemim için bir efsane. Şimdilerde tekrar dönüş yaptığı için pişman mı bilinmez ama omuzlarındaki ağır yük; onu tekrar motive etmesi için yeterli gelecektir.

Michael Schumacher… 90′ lı yılların ortasından itibaren efsaneleşmiş bir pilot. Kararlı, cesur, öğrenmeye aç bir kişilik. Formula 1′ de neredeyse her rekorun altındaki isim. Evet şimdilerde efsanenin adı tartışılır oldu. Keşke dönmeseydi diyenler çoğunlukta.

Ancak kendi idealleri için mi bilinmez, Schumi tekrar F1′ e dönüş yaptı. Aslında geç kalmıştı, aslında hiç bırakmamalıydı. Olmadığı sezonları şöyle bir gözünüzden geçirin. Canlılık, hareket var mıydı? Şimdi de ilk 4 yarışa bakın, ekonomik krize rağmen. Tabiki dönüşünde ki asıl etken bu değil bence. Paraya da ihtiyacı yok, çok sıkışsa adasını satar. Peki neden dönüş yaptı ?

Hırs… Evet yarışma hırsı, kazanma hırsı. Zaten yarışmalardan kopmadığını biliyoruz. Her türlü motor sporları organizasyonlarında hep adı geçen birisinin, bu duygularla geri dönmesi çok normal. Asla yadırgamıyorum. Yaşlı olmasının da en azından bu spor için çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Sonuna kadar da destekliyorum.

Ama görünen köy kılavuz istemez. İlk dört yarış gösterdi ki, Schumi uyum sorunu yaşıyor. Kurallara yeniliyor aslında. Sonuçta o bir efsane. Öğrenecek zaman içinde. Kolay değil, bıraktığında araçlar şimdikinden çok daha hafifti, motorlar daha güçlü idi. Denilebilir belki; rakipleri de aynı şartlarda. Ancak bir farkla, geçen sezon hepsi aynı araçlar üzerindelerdi ve ayarları çok değişmedi. Fakat Schumi, kendisine çok yabancı bir araç üzerinde.

Teknik sorunlar ne kadar etkiler bilmiyorum ama İstanbul Park’ a kadar mutlaka podyum görmeli. İnanıyorum ki Barcelona çok farklı olacak. Hırsı ve kullanış şekli ile podyum göreceğine yürekten inanıyorum.

” Efsane muhteşem döndü ” diyeceğiz o gün…

Sevgiyle kalın…

0
  Benzer Yazılar

Yorumlar

  1. ilker BALYEMEZ  Mayıs 12, 2010

    Belki birazda şansı yardımcı olsaydı podyum görebilirdi. Fakat doğru yolda olduğu, ekip çalışmasına verdiği önem Barselona’ da kendisini gösterdi.

    cevap

Yorum Ekle