Blog

Blogunuzu, WordPress.com' dan Blogger' a aktarmak

Image representing WordPress.com as depicted i...

Image via CrunchBase

Eğer WordPress.com‘ dan sıkıldım, yeni değişikliklerle blogumu Blogger‘ da devam ettirmek istiyorum diyorsanız; çok rahatlıkla aşağıdaki adımları uyguladığınızda blogunuzu hiçbir kayba uğramadan Blogger’ a aktarabilirsiniz.

 1. Öncelikle Blogger‘ dan adınıza bir hesap almanız gerekmektedir. Eğer hesabınız varsa ilk adımı tamamlamışsınızdır.
 2. Sonra wordpress.com, kumanda panelinde ARAÇLAR–>DIŞA AKTAR seçeneği ile mevcut blogunuzu *xml olarak dışa aktarın. Aktarıma başlamadan önce kendinize uygun seçenekleri değiştirerek, aktarım dosyanızı oluşturabilirsiniz. Varsayılan olarak, herşey aktarılacaktır.
 3. Bu aktarım dosyası, blogger ile uyumlu olmadığından, uyumlu hale getirebilmek için bu linki kullanmanız gerekecektir.
 4. Uyumlu hale getirebilmek için dönüştürme işlemini sorunsuz tamamladıysanız, son aşamaya gelmiş bulunmaktayız.
 5. Blogger’ da kumanda paneline giriş yaparak; AYARLAR–>TEMEL–>BLOG ARAÇLARI–>Blogu içe aktar  yönergelerini izleyerek, dönüştürdüğümüz dosyayı ekleyerek içe aktarma işlemini tamamlıyoruz. Yalnız içe aktarım işlemini yapmadan önce ‘ İçe aktarılan tüm kayıtları otomatik olarak yayınlakutucuğunu mutlaka işaretlemelisiniz. İşaretlemezseniz daha sonra istediğiniz yazılarınızı yayınlama olanağınız bulunmaktadır.

Bu adımları sorunsuz atlattıysanız blogger’ daki blogunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

WordPress.com’ mu Blogger’ mı diye sorarsanız, ben wordpress.com derim. Ancak tabiki bazı eksik yanları da yok değil. Güvenlik açısından deniyor ama bazı HTML kodlarını desteklememesi (ücretli olarak blogunuzu yükseltebilmeniz mümkün bu arada) en büyük eksisi. Ancak son dönemlerde bazı sitelerde javascript desteği olmadan da (wordpress.com’ a özel) uygulamalar bulmak mümkün. Kullanımı kolay ve anlaşılır bir arayüze(kumanda paneli olarak) sahip. Son zamanlarda da blogger’ a göre bazı eksik yanlarını da tamamladığını görebilmekteyiz.

Bunun yanında blogger ise daha yaygın kullanım ağına sahiptir. İstediğiniz herşeyi yapabilir, blogunuzu isterseniz bir web sitesi haline dönüştürebilirsiniz. Arayüzü biraz daha karışık bir kullanıma sahiptir. Kategori özelliği yoktur. Görsel olarakta tema seçenekleri daha azdır. Ancak biraz kurcalayarak ‘ şablon tasarımcısı ‘ desteği ile temanızı istediğiniz şekle dönüştürebilirsiniz. Ayrıca CSS bilginiz varsa (yoksa bile internette araştırma yaparak kolayca pratik uygulamalar bulabilirsiniz) çeşitli uygulamaları şablonunuza monte edebilirsiniz. Hepsi de üstelik ücretsiz.

0
  Benzer Yazılar
 • No related posts found.

Yorumlar

 1. Hasan Kahveci  Ekim 4, 2010

  WordPress’i blogger’e aktarmak yazı ve yönlendirme için teşekür ederim. Çevirme işlemini denedim hata verdi

  cevap
  • ilker BALYEMEZ  Ekim 5, 2010

   nasıl bir hata ve nerede verdi? Çünkü ben de denedim ve sorunsuz aktardım

   cevap
 2. netperest  Kasım 23, 2010

  teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerle aktarımı yaptım, xml çevirme işinide başarıyla belirttiğiniz siteden yaptım.

  cevap
 3. Berkcan  Haziran 2, 2013

  Bütün adımları takip ettim fakat olmadı !

  cevap

Yorum Ekle