Blog

Boş vitesle yakıt tasarrufu olur mu?

Gönderen:

Hep sorulmuştur: ” Boş viteste yakıttan tasarruf yapılır mı?” diye. Çoğu zamanda ” – Evet yapılır.” cevabı verilmiştir bu soruya. Aslında durum böyle değil. Yani eğimli bir yolda vitesi boşa alarak

aracı hareket ettirmek, yakıt tasarrufu sağlamaz. Son teknolojik gelişmelerle birlikte özellikle de ECU motorlarda yakıt tasarrufunu ekranınızdan takip ettiğinizde, boştaki vitesin yakıt tasarrufuna katkı sağlamadığı görülebilir.

Ancak vitesinizi yolun eğimine uygun bir şekilde yani uygun devirde aracınızı gaz pedalına dokunmadan sürebilirseniz 100 km.’ deki yakıt tasarrufunuzun 0,0 olduğunu görebilirsiniz. Tabii bu tasarrufun, teknoloji ile pek alakası yok. Yani aracınızın motoru ister karbüratörlü ister enjeksiyonlu olsun, eğimli yolda aracınız uygun vites ve devirde iken gaza basmadan yakıt tasarrufu yaparak eğim boyunca yol alabilirsiniz. Bu olay tamamıyla mekaniktir. Yani Hacı Murat ya da Fluence araçta da yapabilirsiniz.

Motorunuz çalışırken, yakıtın yanması ile pistonlar hareket ederek (basit anlamda) motordaki gücü hareket aksamları ile tekerleklere iletir ve hareket başlar. Dolayısıyla siz hızlı hareket etmek isterseniz gaza basar, motorun gücünü arttırır ve aracınızı hızlı hareket ettirirsiniz. Şimdi olaya tersinden bakalım. Tekerlekler dönüyor, akslar kanalıyla diferansiyele, şaft ile şanzumana ve oradan da krank mili kanalıyla pistonlar, yanma ve yakıt. Dolayısıyla yakıt tasarrufu yapmak istersek, olay içinden yanma ve yakıtı çıkarmamız gerekir. Peki bunları çıkarırsak pistonlar doğrusal salınımlarını nasıl yapacak? İşte püf nokta burası. Eğer siz gaza basmadan pistonları hareket ettirebilirseniz, motorunuz güç üretmeye başlar ve krank mili sayesinde de tekerleklere dönüş sağlayabilirsiniz. Tabi bunun için ya aracın itilmesi ya da eğim aşağı hareket etmesi gerekir. Yani siz tekerlekleri hareket ettirebildiğiniz sürece bu hareketi pistonlara kadar ilgili aktarım organları ile motorunuza güç üretebilirsiniz.

Sonuç olarak; eğim aşağı sabit bir hız ve devirde aracınızı viteste kullanmanız, gaza basmadan size yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Yani vitesi boşa almanız şaft ile krank mili arasındaki şanzumanı devre dışı bırakmanız anlamına gelir ve motorun rölantide çalışabilmesi içinde yakıt kullanması gerekir.

 

 

0
  İlgili Yazılar
  • No related posts found.

Yorum Ekle


%d blogcu bunu beğendi: