Blog

Enflasyon kandırmacası

Belki yazının başlığı ilginç gelebilir ama toplumun büyük bir kısmı açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye çalışırken, açıklanan yıllık enflasyon rakamlarının aslında toplumun zorlanmadan, hiçbir şeyi kısıtlamadan yaşayabileceğini göstermektedir.(!)Dün yıllık enflasyon oranı % 6,4 olarak açıklandı. Aralık ayı (2010) enflasyonu %0,30 azaldı. Bu oran, TÜFE ( Tüketici Fiyatları Endeksi) rakamını göstermektedir.(1)

Şimdi biraz işin mutfağına bakmak lazım. Enflasyon bu rakamlardayken neden vatandaş geçim sıkıntı yaşıyor? Gözleriniz bardağın dolu tarafını mı yoksa boş tarafını mı görüyor? Bilirsiniz ki işverenler yılda 2 kez personeline zam yapar(lardı). Ocak ve Temmuz ayları genelde ideal aylardır. Ancak son yıllarda sadece memurlar, yılda 2 defa zam olayından faylanır oldular. Yani enflasyon oranına göre zam alan memur, rakamlar açıklandıkça boynu bükük, sağa sola oynayan gözlerle ve aklının bir köşesinde yer eden ” Benim memurum işini bilir ” cümlesiyle yeni yılda cebine girecek/girebilecek paraya ısınmaya çalışır. Yani oyuna gelir, yani enflasyon kandırmacasıyla cebine girecek onu ısıtacak paralara veda eder. Sadece memur değil, işçilerde buna dahildir.

Peki neden kandırmaca? Çarşı pazara gittiğinizde fiyat değişimlerini fark edebiliyorsanız sorunun cevabını verebilirsiniz. Çünkü gerçek enflasyon tükettiğiniz ürünlerden oluşan sepetle hesaplanmalıdır ki sağduyulu toplum, bu hesaplamanın bu şekilde yapılmadığını çok iyi bilmektedir. Günlük basından da takip edebilirsiniz zaten.

Buyrun hesaplamayı oluşturan sepetteki tüketimlerimiz. Acaba kaçınız, bu ürünlerden temel ihtiyaçlarını karşılıyor? Yada çevrenizdeki insanlar? Eğer gerçek enflasyonu oluşturan ürünlere de bakmak isterseniz, lütfen aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.(2)

Artık bazı şeyleri takip edelim. Tepki göstereceğimiz şeylere, kanunlara uygun davranarak tepki gösterelim. Ama sessiz kalmayalım. Çünkü üretmeyen bir toplum olduk, konuşmayan bir toplum olmayalım. Enflasyon kandırmacasına da kanmayalım.

(1) Aralık 2010 ayı TÜFE bilgi dökumanı indirin.
(2) Çarşı pazardaki tüketim ürünleri fiyatları (resim)

Fotoğraflar, 04.01.2011 tarihli Sözcü gazetesi

0
  Benzer Yazılar
  • No related posts found.

Yorum Ekle