Blog

İnternetten ikinci el satılan mallara gelen vergi cezaları…

Tarafıma gelen bir e-posta üzerine bu başlığı açtım. Biraz da araştırma yaptım. Durum gerçekten çok ciddi. Bir sürü ceza yiyenler var. Artık mağdur mu demeli bilmiyorum. Bana gelen e-posta, araştırma yaptığım forumdaki sorular ve bazılarına verilen cevapları, bu yazıma taşıdım.Tarafıma gelen e-posta :

  Merhaba Arkadaşlar
  Biraz uzun olacak ama okumanızda fayda var. Ben yandım siz yanmayın! 

  Artık tüm internetten satış yapanlar maliye tarafından takipte.Ek
  gelir elde etmek adına gittigidiyor internet sitesinde ikinci el
  ürünler alıp satmaktaydım. Geçen hafta maliye denetim koordinasyon
  müdürlüğü tarafından görüşmeye çağrıldım. Görüşmeye gittiğimde bana
  sitedeki tüm satış dökümlerim, mesajlaşmalarım, yıllık kazancım vb.
  bilginin dökümü çıkarıldı. İkinci el alıp sattığım için bu ürünlerde
  fatura falan kesilmemişti. Zaten vergi mükellefide değilim. Bu nedenle
  sadece 2009 aralık ayı baz alınarak toplam 68 adet usulsüzlük cezası
  tutanağı imzalatıldı. Bunun anlamı bilmeyenler için söyleyim 1 adet
  usulsüzlük cezası 169 kusür tl (bende bilmiyordum). Ayrıca aralık 2009
  başından mükelleflik açılacağı ve tüm 2009 satışlarımın %18 KDV sini
  vereceğimi , 2009 daki tüm satışlarım üzerinden %20 gelir vergisi
  ödeyeceğimi, bugüne kadar ki verilmesi gereken gelir beyannamelerini
  cezalı olarak ödeyeceğimi vs söylediler. YIKILDIM ARKADAŞLAR! Toplamda
  35,358TL ceza ödeyeceğim.Ayrıca Mükelleflik açacağım, fatura koçanı
  bastıracağım vs. Arabamı sattım kredi başvurusu yaptım. Ek gelir elde
  edelim derken düştüğüm durum bu. Aman arkadaşlar 3-5 lira kazanacağım
  derken başınızı belaya sokmayın.
  Bu uygulama şu sıralar başlamış ve 2009 yılı sorgulanmaktaymış.
  Üzerinde VEDOP SORGULAMA LİSTESİ denen bir dosyada tüm kullanıcı
  isimleri adresleri ve telefonları bulunmaktaydı. Benimle birlikte
  görüşmeye gelen birçok kullanıcı vardı. Hepsi yıkılmıştı. Ağlayanlar
  vs.
  Arkadaşlar zararın neresinden dönülse kardır. Bu yüzden eğer benzer
  durumdaysanız kendinizi kurtarın. Çünkü yaptığınız her satıştan
  sorgulanacaksınız. Şu anda 2009 sorgulanıyormuş. 2011 de 2010
  sorgulanacakmış. Sadece bulunduğum şehirden sorgulanacak kişi sayısı
  4300 müş. 4300 tane hayat mahvolacak. BEN YANDIM SİZ YANMAYIN.

  Araştırma yaptığım forumdaki bazı yazılar :

Bir arkadaşın sorusunu cevaplıyorum. 

Soru:
Ben toplama PC yapıp Gittigidiyor.com üzerinden satıyorum. 2 yıldır bu işi yapıyorum ve kzandığım da öyle çok birşey değil. Bir PC yi 300 e topluyorsam üzerine %20 koyuyorum 360 a satıyorum. Zaten bunun %10 unu Gittigidiyor’a veriyorum. Yani 60 TL kazancın 36 TL si oraya gidiyor bana 24 TL para kalıyor.
2 yılda 400 ün biraz üzerinde satışım oldu ve bunların 200 kadarı tam PC diğerleri ise PC parçaları. Ben müşterilerime, garantiden yararlansınlar diye o toplama PC yi oluşturan parçaların faturalarının hepsinin, aldığım yerden bana verilmiş fotokopisini gönderiyorum. Yani satışlarımda fatura da var. Maliye beni incelerse ceza yer miyim?

Cevap:
Mesuliyet açısından siz açıkça, toplama PC ve PC parçaları alıp satan bir satıcısınız. 400 ün üzerinde satış ve bunun 200 ü ortalama 360 TL lik toplama PC ler. Sadece toplama PC ler için 72.000 TL lik cironuz var. Bunun yanında bir de parça satışınız var ki onun ne kadar olduğunu belirtmemişsiniz. Ekran kartı, harddisk, mouse, klavye her ne ise fiyatları birbirinden çok farklı ancak diyelim ki onlardan da 30.000 TL lik satışınız var.
Maliye açısından siz toplamda 100.000 TL lik satışı olan ancak bunların bir tekine bile fatura vermeyen bir vergi kaçakcısı durumundasınız. Sizin müşterilerinize gönderdiğiniz o parçaları aldığınız yerden aldığınız faturaların fotokopileri bunu değiştirmez. Siz bir yerden mal alıyorsanız o malı kendi adınıza fatura alacaksınız. Siz de müşterinize kendiniz fatura vereceksiniz. Diyorsunuz ya ben o PC yi 300 e topluyorum ama 360 a satıyorum diye. İşte o 300 TL sizin satılan mal maliyetiniz olacak ve bunu düşeceksiniz. Gittigidiyor’un bu satıştan aldığı 36 TL lik komisyonu da gider olarak düşeceksiniz. Kalan 26 TL sizin ticari kazancınızdır. Bunun vergisini vereceksiniz. Tabi ki bu satışı yapmak için başka giderleriniz oluyorsa 3 aylık geçici vergi beyannamenizde ve yılsonu beyannamenizde bu tipteki toplam gelirinizden, kira, personel, nakliye, kırtasiye, elektrik vb giderlerinizi de düşüp öyle vergi veriyorsunuz.

Fatura vermeden bu şekilde satışa devam etmeniz durumunda tespit, ihbar, şikayet vb nedenlerle incelemeye alınırsanız yaptığınız bu faturasız satışlar nedeniyle oluşturduğunuz vergi zayi için ceza yersiniz.
Kanunen, faturasız yaptığınız her bir satış için 160 TL usulsüzlük cezası var. İsterseniz o satışta 20 TL lik klavye satmış olun. Orada önemli olan satılan malın bedeli değildir düzenlemediğiniz her belge için
özel usulsüzlük cezasıdır. Önceki yazılarımı okuyanlar hatırlayacaktır bu özel usulsüzlük cezalarının bir yılda olacak maksimum bir sınırı var ancak bu da katlanılır bir ceza değildr.
Ancak uygulamada bu 400 tane satış için 400 tane 160 TL lik ceza kesildiği pek görülmüş değildir.
Genelde şunu yaparlar. Tespit edilen bu toplam cironuz üzerinden KDV alınır. Geriye dönük hesaplayarak zamanında vermediğiniz bu KDV lerin faizini hesaplarlar. Sonra da genellikle de bunun iki katı kadar da vergi alırlar.
100.000 TL ciro için %18 KDV den 15,250 TL KDV, (neden 18.000 TL değil? Çünkü KDV harç tutarın %18 i KDV dir. Cironun değil) Bunun iki katı kadar da yani 30.000 TL kadar vergi ve bunların faizleri ile özel usulsüzlük cezaları. Toplamda en az 45.000 TL gibi ve ek olarak usulsüzlük ve faiz vb. İtiraz etmemeniz durumunda da %30 indirimi uygularlar itiraz ederseniz onu da uygulamazlar.
Yani canınız oldukça yanar.
Aslında o malı siz alırken faturalarını kendi adınıza alıp bunu mal maliyet olarak yazabilecekken bunu da yapmadığınız için bu satışların hepsi size kar gözükür.
Yani 360 TL nin normalde 300 ü satılan mal maliyeti iken ve bu düşülecekken 360 TL si de kar gözükür. Eğer bu satışın size maliyeti olan 300 TL yi ve GG komisyonunu kendiniz gidip beyan etseydiniz düşülebilecekken
yakalandığınız için bu sırada beyan ettiğinizden dikkate alınmayacaktır. Yani bu 300 TL lik maliyetinizi ve site komisyonunuzu artık düşmezler. Çünkü yakalanınca beyan etmeye çalışıyorsunuz.

Sistem üzerinden toplama PC yapıp satan ve yaptığı satış adedine göre bunu ticarete döktüğü belli olan bu arkadaşıma önerim bir an önce legal satışa geçmesidir. Daha önceki satışları için de inceleme olmaması için dua atmekten başka yol yoktur. Eğer tamamen sistemden çıkarsa incelenme ihtimali daha zayıfken faturalı da olsa satışa devam etmesi durumunda (her an ihbar – şikayet vb. olabilir) halen ortalarda olduğundan, bir inceleme için çağrılırsa, sen bu tarihten itibaren faturalı çalışmışsın madem öyleyse daha öncekileri incelemeyelim veya onlar için ceza kesmeyelim demezler.

Kıssadan hisse: Sizin mal aldığınız yerden aldığınız faturaların fotokopilerini müşterinize göndermeniz sizi korumaz. Öyle birşey olsa o zaman herkes mal aldığı yerin fatura fotokopilerini müşterisine verir ve kendisi de vergi falan ödemez.
Daha önceden bir arkadaşın dediği gibi:”Bana bu malı satan adam o malın vergisini ödemedi mi? Bir malın kaç tane vergisi olur?” şeklindeki düşünce yanlıştır. Malın vergisi değil ticari kazancın vergisidir sözkonusu olan. Sen o malı 300 e aldın. Senin 300 e aldığın yer de onu 250 ye almış olsun. O kişi 250 ile 300 arasındaki kazançtan gelir-gider ve kazanç beyan eder, sen ise 300 e aldın 360 a sattın. Bu aradaki kazancın kadar gelir-gider ve kazanç beyan edersin. O mal üretilişinden, nihai tüketiciye ulaşana kadar olan tüm evrelerdeki hareketlerinden doğan kazançlardan tüm muhatapları kendi kazandığının vergisinden mesul olurlar.

Bir not daha: Ah be arkadaşım. GG deki ilanını inceledim. Aleni şekilde bir de diyorsun ki XP ve diğer işe yarar programları da kurup gönderiyorum. Bırak maliyeyi bir de BSA yı peşine takacaksın. Aleni kopya program da koyuyorum içine diyorsun. Artık bu kadarı da ancak cahil cesareti pes yani.

NOT : Forumdaki konuyla ilgili diğer yazıları da okumanızı öneririm.  Eğer bu tür işlerle uğraşıyorsanız 🙁


0
  Benzer Yazılar
 • No related posts found.

Yorumlar

 1. ENVER İLATA  Haziran 13, 2010

  Gelir İdaresi Başkanlığı ile Gelir Politikaları Genel Müdürlüğünün üzerinde çalıştığı model ile “hepsiburada.com” ve “gittigidiyor.com” gibi sanat ortamda alışveriş yapılan sitelerin önü açılıyor.
  İnternet ortamındaki elektronik ticareti yeni esaslara bağlayacak düzenlemeyle satılan eşyayla ilgili “ticari olan” ve “ticari olmayan” şeklinde ikili bir tanımlamaya gidilecek. AB’ye uyum çalışmaları da dikkate alınarak gerçekleştirilecek düzenlemede ticari olmayan eşyalar KDV kapsamından çıkarılacak. Bu durumda eşya yerine sadece sitenin elde ettiği komisyona KDV uygulanacak.
  Yeni sistemde satılan eşyaya “eski-yeni” ayrımı da gelecek. Vergilemede satışı yapan kişinin ticari şirket veya şahıs olması da belirleyici olacak.

  SANAL TİCARET GELİŞECEK

  Bu arada konuyla ilgili bilgi veren bir Maliye yetkilisi, İngiltere’de sanal ortamdaki satışlar konusunda son derece iyi işleyen bir sistem kurulduğunu, bu ülkede ticari şirketlere KDV uygulandığını, şahısların ise KDV kapsamı dışında bırakıldığını belirterek, şunları söyledi:
  “Bizim KDV kanunumuzda müzayede mahallinde yapılan satışların tümü KDV’ye tabi. Burada ne satıldığı önemli değil. Ülkemizde internet ortamında 2 türlü satış yapılıyor. Birinde şirketler kendi ürünlerini elektronik ortamda pazarlıyor. Diğerinde ise ‘gittigidiyor.com, hepsiburada.com’ gibi sanal siteler satış yapıyor. Mevcut sistemde internet ortamındaki bütün satışlar KDV’ye tabi. Ancak bu da sıkıntı yaratıyor. Arabasını satan kişiye KDV yok ama eşyasını satana KDV var.
  Yeni sistemde buna bir ayrım getireceğiz. Sanal ortamda satılan ve ticari olmayan eşyaları KDV kapsamından çıkaracağız. Burada sadece sitenin komisyonu KDV’ye tabi olacak. Böylece ticarete engel olmama, tam tersine ticareti geliştirme amacı güdüyoruz.”
  Maliye yetkilisi, getirilecek yeni düzenlemeye ilişkin çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanacağını da belirtti.

  cevap
  • ilker BALYEMEZ  Haziran 13, 2010

   Sayın İlata,
   Paylaşımınız için teşekkür ederim. Umarım yıl sonuna kadar düzenleme tamamlanır 🙂

   cevap
 2. Erdal Günce  Temmuz 15, 2010

  Sayın ENVER İLATA nın yazısı bir gazete haberidir ve tarihi 2008 yılıdır. O yıldan bu yıla bu şekilde bir gelişme olmamıştır ve bu konu da yanlış anlaşılmaktadır. Bir mal grubunda KDV nin düşmesi veya kaldırılması o malların satışından doğacak olan ticari kazancın vergilendirilmesini engellemez. KDV ayrı şey gelri vergisi ayrı şeydir. Mükellefiyet ise sadece vergiden ibaret değildir. Aylık, 3 aylık beyannameler, stopaj ve muhtasar, muhasebeci parası vb giderler sözkonusudur. Nasıl olsa ikinci elden KDV kalkacakmış şeklindeki bir söylentiye inanıp – kaldı ki dediğim gibi kdv herşey değil – düzenli şekilde gelir elde etmek amacıyla bu tip sitelerde faturasız ürün satanlar er geç maliye tarafından cezalandırılacaktır. Bu tip sitelerde ikinci el satışı oldukça az olup daha çok kaçak ve faturasız sıfır ürün satışına dönmüştür. Yukarıda bahsolunan gazete haberi asla sizi korumaz. Zati eşya satışı kapsamında olmayan, tekrarlı, ticari gelir elde etmeye yönelik kazancınız için mükellef olmalı, beyannamelerinizi her ay vermeli ve bir muhasebeci tutmalısınız. Çünkü beyannameleri elden veremezsiniz sizin adınıza muhasebeciniz verebilir. Bu tip sitelerden satş yapacaklar öncelikle bir muhasebeciye danışıp sonra bu işlere girmelidir. Yoksa forumlardan her kafadan asılsız çıkan sözler sizi korumaz ve ileride altından kalkamayacağınız cezalarla karşılaşırsınız.

  cevap
 3. orcun yılma  Ekim 29, 2010

  arkadaslar gittigidiyorda 2007 den itibaren yapılan satışlar için 2007-2010 arası defterlerim incelemeye alındı..maliye butun türkiye genelinde semt semt — ilçe ilçe gittigidiyorda satış yapan herkesin bilgilerini gg den almış durumda ..her kesilmeyen fiş için 169 tl usulsuzlıulk cezası yıllık maxsimum 77,000 tl den yukarı kesemiyorlar + cirolar bazında %18 kdv ve ayrıyetten %15 vergi ..ne olacak bende bilmiyorum su an hersey incelemede.. mağazası olanlar mutlaka faturasız satış yapmasın .. vergi mükellefi olmayanlar hiç satış yapmasın onların durumu daha beter ilk satış tarihinden itibaren cezalı mükellefiyete sokuluyorlar ..maliye kesinlikle yok ben 2 . el anamın sehpasını sattım yok öteberimi sattım falan dinlemiyor 2012 yılına kadar butn gg de satış yapanlar bölge bölge incelenecek….

  cevap
 4. ferhan  Kasım 19, 2011

  ben evimdeki eski eşyaları satıyorum.bunun içinde mükellef olmammı gerekiyor yani.Bunada ceza kesilebilirmi

  cevap
 5. burcu  Şubat 14, 2012

  Yurtdışından kredi kartı ile almış olduğum birkaç ürünün satışını yapmak amacıyla Facebook sayfasına vermiştim. Herhangi bir ürün şimdiye kadr satmadım. Zaten yeni açtığım bir yerdi.

  Birkaç avukatın soruşturması sonucunda vergi kaçırıldığı amacı ile şikayet edeceklerini söylediler.

  Eğer şikayet edilirse bu durumda ceza alır mıyım?
  Ürün fiyatları ile sitede yayınladım fakat hiçbir ürünün satışını henüz yapmadığım için bir sorun olur mu acaba?

  cevap
 6. memlin79  Aralık 19, 2012

  Reblogged this on Her Şeyden Biraz and commented:
  Bu önemli bir konu , paylaşmaya çalışalım

  cevap

Yorum Ekle