Blog

Milli marşımız…

Milli marşımız… İstiklâl marşımız… Milli duygularımızın kabardığı vatanımızın marşı…
Bugün Star TV ana haber bültenin de ilgiyle izlediğim ” Günün olayı ” adlı halkın nabzının tutulduğu programın sorusuydu İstklâl marşımız. Soru şöyle: ” Milli marşımızın adı nedir ve şairi kimdir?

Genelde gündemdeki konuları işleyen bu programda bugün, Şair Mehmet Akif Ersoy‘ un 27 Aralık olan ölüm yıldönümünü halka hatırlatmak daha doğrusu halkın hatırlayıp hatırlamadığı işleniyordu. Soru gayet basit, aslında basit olmasa bile ilkokuldan itibaren eğitim hayatımız boyunca daima bizimle birlikte büyüyen bir soru. Yani herkesin çok rahatlıkla cevaplayabileceği bir soru. Ama gelin görün ki, vatandaşım bu kadar basit bir soruyu bile cevaplayamıyor. Adına ne derseniz deyin ama gerçek çok acı idi.

Bu sefer programı kayıt etmedim. Çünkü soruya yanıt vermeye çalışan en az 15 kişinin düştüğü durumu paylaşıp, ülkenin gittiği noktayı tüm dünyaya göstermek istemedim. Belki bu davranışım okyanusta bir damla ama doğrusu bu diye düşünüyorum.

Verilen cevaplarda biraz zorlamalarla İstiklâl marşı cevabı alınırken, ne yazık ki Şairi hakkında doğru cevabı almak pek mümkün olmadı. Geçenlerde yine bu programda, ülkenin ilk Cumhurbaşkanını bilemeyen bir topluluğun, bu soruya cevap vermesini beklemek hayal olurdu zaten.

Yorumları bu yazıyı okuyupta duygularını paylaşmak isteyen sizlere bırakıyorum. Ama şu bir gerçek ki; spor, müzik, sosyal paylaşım siteleri dışında hiçbir şeyi takip etmeyen bir toplum (genç nesil) geliyor. Yazık !…

0
  Benzer Yazılar

Yorum Ekle